Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności Gminnej Biblioteki Publicznej w Lelowie

Dokonano przeglądu i aktualizacji deklaracji w dniu: 02.01.2024 r.

Dostępność cyfrowa

Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie  zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie
w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej
https://biblioteka.lelow.pl/

Data publikacji strony internetowej: 2024-01-02

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

  • brak opisów alternatywnych grafik
  • część plików multimedialnych nie jest dostępna cyfrowo
  • strona nie posiada wersji tekstowej nie zawierającej żadnych grafik
  • mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności

Strona posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:

  • możliwość wybrania stylu z kontrastem,
  • możliwość powiększania wielkości liter w treści artykułów na stronie,
  • czytelna czcionka,
  • linki podkreślone,
  • jasne tło,
  • możliwość przechodzenia między elementami strony za pomocą klawisza TAB,
  • podświetlania elementów nawigacyjnych (tzw. focus) ułatwiającego osobom niedowidzącym korzystanie z witryny,
  • na stronie można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

 

 

Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny cyfrowej

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny, korzystając z narzędzia do oceny dostępności strony:

Aktualizację oświadczenia sporządzono dnia 02.01.2024 r.

 

Informacja o procedurze

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Dostępność architektoniczna

Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie

Dostępność wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie mieści się przy ulicy Szczekocińskiej 31. Do budynku prowadzi jedno wejście z podjazdem dla osób niepełnosprawnych. Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Wejście nie jest zabezpieczone bramkami. Biblioteka znajduje się na I piętrze; prowadzą do niej wewnętrzne schody dwubiegowe łamane z podestem.

Dostępność korytarzy, schodów i wind W budynku nie ma windy. Dla osób na wózkach dostępny jest tylko korytarz na parterze. Do pomieszczeń biblioteki prowadzi wysoka klatka schodowa, która uniemożliwia dostęp dla osób na wózku inwalidzkim. Przed wejściem do biblioteki znajduje się próg. Brak toalety dla osób niepełnosprawnych.

Rodzaje dostosowań wewnątrz budynku W bibliotece znajduje się stanowisko komputerowe przeznaczone dla czytelników z dysfunkcją wzroku.

Miejsca parkingowe wyznaczone dla osób niepełnosprawnych i sposób korzystania z nich Przed budynkiem znajduje się ogólnodostępny parking, jednak brak wydzielonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

Wstęp z psem asystującym Do budynku i pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Tłumacz języka migowego W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Kontakt z Gminną Biblioteką Publiczną w Lelowie możliwy jest poprzez:

  1. korzystanie z poczty elektronicznej - e-mail: biblioteka@lelow.pl,
  2. kontakt telefoniczny 34 355 00 90,
  3. korespondencję pisemną na adres: Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie,
    ul. Szczekocińska 31, 42-235 Lelów

 

Izba Tradycji Ziemi Lelowskiej

Dostępność wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli Izba Tradycji Ziemi Lelowskiej mieści się przy ulicy Szczekocińskiej 31, w tym samym budynku co Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie. Do budynku prowadzi jedno wejście z podjazdem dla osób niepełnosprawnych. Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Wejście nie jest zabezpieczone bramkami. Izba Tradycji znajduje się na parterze.

Dostępność korytarzy, schodów i wind. Do Izby prowadzą drzwi dwuskrzydłowe. W pomieszczeniu znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych.

Rodzaje dostosowań wewnątrz budynku Brak dodatkowych dostosowań

Miejsca parkingowe wyznaczone dla osób niepełnosprawnych i sposób korzystania z nich Przed budynkiem znajduje się ogólnodostępny parking, jednak brak wydzielonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

Wstęp z psem asystującym Do budynku i pomieszczeń można wejść z psem asystującym
i psem przewodnikiem.

Tłumacz języka migowego W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Kontakt z Izbą Tradycji Ziemi Lelowskiej możliwy jest poprzez:

·        korzystanie z poczty elektronicznej - e-mail: biblioteka@lelow.pl,

·        kontakt telefoniczny 34 355 00 90.

 

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie -  Filia Drochlin

Dostępność wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli Placówka znajduje się na niskim parterze budynku wolnostojącego byłej szkoły podstawowej, a obecnie w budynku znajduje się Dzienny Dom Senior +. Do budynku prowadzi jedno wejście. Do wejścia prowadzi chodnik i wysokie wielostopniowe schody  z barierkami. Do biblioteki prowadzą kolejne drzwi oraz schody wewnętrzne w dół co oznacza, że dla osób z poważną dysfunkcją ruchu wszystkie pomieszczenia na dole są niedostępne.

Dostępność korytarzy, schodów i wind Brak toalety przystosowanej dla osób z niepełnosprawnością.

Rodzaje dostosowań wewnątrz budynku W budynku jest pętla indukcyjna dla osób głuchych udostępniana przy stanowisku komputerowym

Miejsca parkingowe wyznaczone dla osób niepełnosprawnych i sposób korzystania z nich Przy budynku są wydzielone miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Wstęp z psem asystującym Do pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem

Tłumacz języka migowego W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Kontakt z biblioteką możliwy jest w szczególności poprzez:

    1. korzystanie z poczty elektronicznej - e-mail: bibliotekadrochlin@onet.pl
    2. kontakt telefoniczny: Brak telefonu.

Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie -  Filia Podlesie

Dostępność wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli: Placówka znajduje się na piętrze wolno stojącego budynku. Do budynku prowadzi jedno wejście. Do wejścia prowadzi chodnik i  kilkustopniowe schody. Brak pochylni dla wózków oraz poręczy. Do biblioteki prowadzi wewnątrz klatka schodowa, z której trzeba wejść schodami na piętro, co oznacza, że dla osób z poważną dysfunkcją ruchu wszystkie pomieszczenia na piętrze są niedostępne.

Dostępność korytarzy, schodów i wind: Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami  znajduje się na pierwszym piętrze.

Rodzaje dostosowań wewnątrz budynku: Brak dodatkowych dostosowań.

Miejsca parkingowe wyznaczone dla osób niepełnosprawnych i sposób korzystania z nich: Brak wydzielonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

Wstęp z psem asystującym: Do pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem

Tłumacz języka migowego: W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Kontakt z biblioteką możliwy jest w szczególności poprzez:

    1. korzystanie z poczty elektronicznej - e-mail: bibliotekapodlesie@op.pl
    2. kontakt telefoniczny: Brak telefonu.

Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie -  Filia Nakło

Dostępność wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli Biblioteka znajduje się na parterze przedszkola, do którego prowadzą 5-stopniowe schody z balustradą. Brak pochylni. Wejście do biblioteki znajduje się, idąc korytarzem, po lewej stronie.

Dostępność korytarzy, schodów i wind Brak toalety przystosowanej dla osób z niepełnosprawnością.

Rodzaje dostosowań wewnątrz budynku Brak dodatkowych dostosowań.

Miejsca parkingowe wyznaczone dla osób niepełnosprawnych i sposób korzystania z nich Brak wydzielonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

Wstęp z psem asystującym Do pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem

Tłumacz języka migowego W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Kontakt z biblioteką możliwy jest w szczególności poprzez:

    1. korzystanie z poczty elektronicznej - e-mail: biblioteka-naklo@wp.pl
    2. kontakt telefoniczny: Brak telefonu.

 

LogoBIP

Wyszukiwarka