Filia Drochlin

Filia Biblioteczna w Drochlinie Drochlin 73A 42-235 Lelów

Filia została założona w 1974 r. Od 2003 r. do sierpnia 2019 r. mieściła się w budynku Szkoły Podstawowej w Drochlinie, a następnie w budynku OSP i zajmowała jedno pomieszczenie na parterze, o powierzchni 43 m2. Aktualnie mieści się w budynku Dziennego Domu Senior + i zajmuje jedno pomieszczenie o powierzchni 46,23 m2. Nie posiada odrębnej czytelni, a jedynie niewielki kącik czytelniczy.

Biblioteka w Drochlinie została założona w 1974 r. jako Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Lelowie. Rozpoczęła działalność oraz systematyczne wypożyczanie książek od 1 listopada 1974 roku. Biblioteka mieściła się w budynku po byłej Szkole Podstawowej ( obecnie nie istniejący) i zajmowała 1 pomieszczenie o powierzchni 40 m². Kierownikiem filii  była wówczas Jadwiga Misztal. Na koniec roku 1975, na łączną liczbę 722 mieszkańców Drochlina, w bibliotece zarejestrowanych było 118 czytelników. Księgozbiór liczył 1853 woluminy. W tym czasie istniała również pomocnicza placówka filii biblioteki publicznej – Punkt Biblioteczny w Mełchowie, który powstał 18.09.1975
i zlokalizowany był w domu prywatnym. Wieś Mełchów zamieszkiwało  210 osób. Jak wynika z prowadzonej dokumentacji zarejestrowanych było  50 czytelników. Punkt biblioteczny w Mełchowie przetrwał do sierpnia 1989 roku.

                   W kolejnych latach biblioteka w Drochlinie stopniowo powiększała swój zbiór książek
i liczbę czytelników. We wrześniu 1977 roku kierownikiem została Zofia Stępień, a następnie przez  rok na przełomie  1983-84 – Barbara Fiuta. Od 1984 r. do lipca 1991 r. bibliotekę prowadziła Ewa Kolano (Nędza). Przez te lata liczba czytelników wynosiła od 100 do 150. Oprócz działalności związanej z wypożyczaniem książek, biblioteka zajmowała się różnymi formami pracy z czytelnikiem. Sporządzane były gazetki, wystawki książek, organizowane konkursy literackie oraz czytanie bajek dla dzieci. Rok 1989 okazał się dość trudnym dla działalności Biblioteki, ponieważ był to czas, kiedy
o mało nie nastąpiła likwidacja filii.  Budynek, w którym wcześniej mieściła się biblioteka już nie  nadawał się do użytku – groził zawaleniem. Powstał więc problem lokalizacji siedziby biblioteki. Cały zbiór książek i dokumentacja  były już przewiezione do GBP w Lelowie, ale dzięki aktywnej postawie i zaangażowaniu niektórych działaczy samorządu  wsi  w 1991 r. wróciły  z powrotem do Drochlina.
W porozumieniu z Dyrektorem Szkoły postanowiono zbiory umieścić w budynku nowej Szkoły Podstawowej  na piętrze w jednej z sal o powierzchni 24 m² . Było to małe pomieszczenie, będące jednocześnie czytelnią i wypożyczalnią. Wraz z umieszczeniem biblioteki w szkole zredukowano  wymiar pracy etatowej do ¼, czyli do 10 godzin tygodniowo i tak  jest do chwili obecnej.  Kierownikiem została Elżbieta Kaiser i pracowała w bibliotece do 1994 r. Po niej obowiązki bibliotekarza i funkcję kierownika Filii w Drochlinie przejęła Renata Nowak (Wawer). Obowiązki służbowe pełniła do 2003r. W tym czasie Biblioteka organizowała  konkursy literackie, konkursy wiedzy, czytanie wierszy, baśni i legend, konkursy plastyczne, dyskusje nad książką, wycieczki uczniów do biblioteki, lekcje biblioteczne oraz inscenizacje. Na szczególne wyróżnienie w pracy bibliotecznej zasługiwały bogate formy aktywności, wśród których było bardzo dużo występów artystycznych dzieci i młodzieży szkolnej oraz warsztatów plastycznych. W pracy bibliotecznej nie zapominano  o obowiązkach wynikających z głównych zadań placówki. W latach tych dokonano w bibliotece reklasyfikacji zbiorów zgodnie z nową normą biblioteczną, uporządkowano księgozbiór wg działów tematycznych, uzupełniono katalog alfabetyczny, sporządzono zakładki na półki i napisy kierujące czytelnika do szukanej literatury. Reklasyfikacja została przeprowadzona zgodnie z nowymi zasadami Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej.

                   Od 2003 roku – do 1 marca 2016 r.  kierownikiem filii w Drochlinie była Anna Bąbka, od 2016 r. do kwietnia 2021 r. Magdalena Dors. Od maja 2021 r. placówką kieruje Biblioteka jest czynna 2 razy w tygodniu w godzinach zaspokajających dostępność czytelników do zasobów. Księgozbiór biblioteki  liczy 4090 woluminów , w tym: literatura piękna dla dorosłych – 2212 wol.; literatura piękna dla dzieci im młodzieży – 1157 wol.; literatura popularnonaukowa – 721 wol.
W ramach działalności kulturalno- oświatowej organizowano różnego rodzaju zajęcia  dla dzieci, zwłaszcza w czasie ferii zimowych i wakacji: konkursy wiedzy, plastyczne, recytatorskie, gry i zabawy, zajęcia teatralne – inscenizowanie wierszy i bajek, wystawki rocznicowe oraz tematyczne książek, a w czasie nauki szkolnej – lekcje biblioteczne dla  uczniów  w postaci  ścieżki czytelniczej i medialnej, wycieczki przedszkolaków do biblioteki. Szczególną uwagę poświęcano  rozwojowi czytelnictwa wśród dzieci. Biblioteka przystąpiła do programu „Cała Polska czyta dzieciom”. Sztandarowym punktem działalności biblioteki, wyróżniającym placówkę w środowisku  były organizowane corocznie w latach 2006-2011 wieczory literackie z poezją o tematyce religijnej połączone z promocją książek poetki Zofii Fajkowskiej i mieszkanki Drochlina p. Haliny Kuśmierz. Obie panie są członkiniami Katolickiego Klubu Literackiego we Wrocławiu. W ramach nowoczesnych form edukacyjnych, polegających na wykorzystaniu technologii informacyjnej w pracy z czytelnikiem, od grudnia 2011 roku prowadzony jest e-learningowy kurs języka angielskiego dla dzieci od 6 – 12 roku życia i bierze w nim udział 12 uczestników.

            W listopadzie 2007r. dzięki pozytywnie rozpatrzonemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wnioskowi złożonemu przez GBP w Lelowie, biblioteka  otrzymała komputer wraz z oprogramowaniem  oraz dostępem do sieci Internet. Zakupiono urządzenie wielofunkcyjne.  W 2011 r. biblioteka przystąpiła do Programu Rozwoju Bibliotek.  Kierownik filii systematycznie bierze udział w szkoleniach  specjalistycznych, informatycznych oraz warsztatach  planowania rozwoju biblioteki.
Do biblioteki trafił nowy sprzęt komputerowy: 2 komputery z pełnym wyposażeniem, wysokiej klasy urządzenie wielofunkcyjne oraz cyfrowy  aparat fotograficzny. Dzięki programowi i otrzymanemu sprzętowi  Biblioteka stała się atrakcyjniejsza i nastąpił znaczny wzrost odwiedzin w czytelni komputerowej.  

                                                                     (na podstawie zachowanych dokumentów oprac. Anna Bąbka)

Godziny otwarcia biblioteki

Poniedziałek  9 00 – 15 00

Czwartek  1100 – 17 00

LogoBIP

Wyszukiwarka